Never have I personally been so well prepared for an Oscar Night … and never have I been living so far away. There is a good chance that I will not make it through the night, no matter how much coffee, you can’t beat the Pacific time zone in Europe; and well you can’t really not go online tomorrow.

Over the course of this year, I had my moments when I was disappointed about what crap Hollywood is a) allocating its budget against like the friggin’ 4th Transformers installment and b) why I have to wait for so long to get to see the good stuff. Luckily, binge watching TV shows has become a viable alternative these days

Enough jibber-jabber, let’s get straight to business…

Best Motion Picture of the Year

  1. American Sniper
  2. Birdman
  3. Boyhood
  4. The Imitation Game
  5. The Grand Budapest Hotel
  6. Selma
  7. The Theory of Everything
  8. Whiplash

[toggle title=”And the Oscar goes to “]Birdman – Alejandro González Iñárritu, John Lesher, and James W. Skotchdopole[/toggle]

Best Performance by an Actor in a Leading Role

  1. Steve Carell – Foxcatcher as John Eleuthère du Pont
  2. Bradley Cooper – American Sniper as Chris Kyle
  3. Benedict Cumberbatch – The Imitation Game asAlan Turing
  4. Michael Keaton – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) as Riggan Thomson / Birdman
  5. Eddie Redmayne – The Theory of Everything as Stephen Hawking

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Steve Carell – Foxcatcher as John Eleuthère du Pont[/toggle]

Best Performance by an Actress in a Leading Role

  1. Marion Cotillard – Two Days, One Night as Sandra Bya
  2. Felicity Jones – The Theory of Everything as Jane Wilde Hawking
  3. Julianne Moore – Still Alice as Dr. Alice Howland
  4. Rosamund Pike – Gone Girl as Amy Elliott-Dunne
  5. Reese Witherspoon – Wild as Cheryl Strayed

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Julianne Moore – Still Alice as Dr. Alice Howland[/toggle]

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

  1. Robert Duvall – The Judge as Judge Joseph Palmer
  2. Ethan Hawke – Boyhood as Mason Evans, Sr.
  3. Edward Norton – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) as Mike Shiner
  4. Mark Ruffalo – Foxcatcher as Dave Schultz
  5. J. K. Simmons – Whiplash as Terence Fletcher

[toggle title=”And the Oscar goes to”]J. K. Simmons – Whiplash as Terence Fletcher[/toggle]

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

  1. Patricia Arquette – Boyhood as Olivia Evans
  2. Laura Dern – Wild as Barbara “Bobbi” Grey
  3. Keira Knightley – The Imitation Game as Joan Clarke
  4. Emma Stone – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) as Sam Thomson
  5. Meryl Streep – Into the Woods as The Witch

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Emma Stone – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) as Sam Thomson  [/toggle]

Best Achievement in Directing

  1. Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
  2. Alejandro González Iñárritu – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  3. Richard Linklater – Boyhood
  4. Bennett Miller – Foxcatcher
  5. Morten Tyldum – The Imitation Game

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Richard Linklater – Boyhood[/toggle]

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

  1. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) –Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. and Armando Bo
  2. Boyhood – Richard Linklater
  3. Foxcatcher – E. Max Frye and Dan Futterman
  4. The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson and Hugo Guinness
  5. Nightcrawler – Dan Gilroy

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) –Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. and Armando Bo[/toggle]

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

  1. American Sniper – Jason Hall from American Sniper by Chris Kyle, Scott McEwen and Jim DeFelice
  2. The Imitation Game – Graham Moore from Alan Turing: The Enigma by Andrew Hodges
  3. Inherent Vice – Paul Thomas Anderson from Inherent Vice by Thomas Pynchon
  4. The Theory of Everything – Anthony McCarten fromTravelling to Infinity: My Life with Stephen by Jane Wilde Hawking
  5. Whiplash – Damien Chazelle from his short film of the same name

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Whiplash – Damien Chazelle from his short film of the same name[/toggle]

Best Animated Feature Film of the Year

  1. Big Hero 6 – Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
  2. The Boxtrolls – Anthony Stacchi, Graham Annableand Travis Knight
  3. How to Train Your Dragon 2 – Dean DeBlois andBonnie Arnold
  4. Song of the Sea – Tomm Moore and Paul Young
  5. The Tale of the Princess Kaguya – Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Big Hero 6 – Don Hall, Chris Williams and Roy Conli (total guess btw) [/toggle]

Best Foreign Language Film of the Year

  1. Ida (Poland) in Polish – Paweł Pawlikowski
  2. Leviathan (Russia) in Russian – Andrey Zvyagintsev
  3. Tangerines (Estonia) in Estonian and Russian – Zaza Urushadze
  4. Timbuktu (Mauritania) in French – Abderrahmane Sissako
  5. Wild Tales (Argentina) in Spanish – Damián Szifrón

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Ida (Poland) in Polish – Paweł Pawlikowski (again … total guess) [/toggle]

Best Achievement in Cinematography

  1. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) –Emmanuel Lubezki
  2. The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
  3. Ida – Łukasz Żal and Ryszard Lenczewski
  4. Mr. Turner – Dick Pope
  5. Unbroken – Roger Deakins

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) –Emmanuel Lubezki[/toggle]

Best Achievement in Editing

  1. American Sniper – Joel Cox and Gary D. Roach
  2. Boyhood – Sandra Adair
  3. The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
  4. The Imitation Game – William Goldenberg
  5. Whiplash – Tom Cross

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Boyhood – Sandra Adair[/toggle]

Best Achievement in Production Design

  1. The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen(Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)
  2. The Imitation Game – Maria Djurkovic (Production Design); Tatiana Macdonald (Set Decoration)
  3. Interstellar – Nathan Crowley (Production Design); Gary Fettis (Set Decoration)
  4. Into the Woods – Dennis Gassner (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)
  5. Mr. Turner – Suzie Davies (Production Design); Charlotte Watts (Set Decoration)

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Interstellar – Nathan Crowley (Production Design); Gary Fettis (Set Decoration [/toggle]

Best Achievement in Costume Design

  1. The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
  2. Inherent Vice – Mark Bridges
  3. Into the Woods – Colleen Atwood
  4. Maleficent – Anna B. Sheppard
  5. Mr. Turner – Jacqueline Durran

[toggle title=”And the Oscar goes to”]The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero[/toggle]

Best Achievement in Makeup and Hairstyling

  • Foxcatcher – Bill Corso and Dennis Liddiard
  • The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon andMark Coulier
  • Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Foxcatcher – Bill Corso and Dennis Liddiard[/toggle]

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

  1. The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat
  2. The Imitation Game – Alexandre Desplat
  3. Interstellar – Hans Zimmer
  4. Mr. Turner – Gary Yershon
  5. The Theory of Everything – Jóhann Jóhannsson

[toggle title=”And the Oscar goes to”]The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat[/toggle]

Best Achievement Written for Motion Pictures, Original Song

  1. “Everything Is Awesome” from The Lego Movie – Music and Lyric by Shawn Patterson
  2. “Glory” from Selma – Music and Lyric by John Legend and Common
  3. “Grateful” from Beyond the Lights – Music and Lyric by Diane Warren
  4. “I’m Not Gonna Miss You” from Glen Campbell: I’ll Be Me – Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
  5. “Lost Stars” from Begin Again – Music and Lyric byGregg Alexander and Danielle Brisebois

[toggle title=”And the Oscar goes to”]”Everything Is Awesome” from The Lego Movie – Music and Lyric by Shawn Patterson[/toggle]

Best Achievement in Sound Mixing

  1. American Sniper – John Reitz, Gregg Rudloff andWalt Martin
  2. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
  3. Interstellar – Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
  4. Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
  5. Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley[/toggle]

Best Achievement in Sound Editing

  • American Sniper – Alan Robert Murray and Bub Asman
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Martin Hernández and Aaron Glascock
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge and Jason Canovas
  • Interstellar – Richard King
  • Unbroken – Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Martin Hernández and Aaron Glascock

[/toggle]

  1. Best Achievement in Visual Effects
  2. Captain America: The Winter Soldier – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
  3. Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
  4. Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
  5. Interstellar – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
  6. X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist[/toggle]

Best Documentary, Feature

  1. Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutsky
  2. Finding Vivian Maier – John Maloof and Charlie Siskel
  3. Last Days in Vietnam – Rory Kennedy and Keven McAlester
  4. The Salt of the Earth – Wim Wenders, Lélia Wanick Salgado and David Rosier
  5. Virunga – Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutsky[/toggle]

Best Documentary, Short Subject

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
  • Joanna – Aneta Kopacz
  • Our Curse – Tomasz Śliwiński and Maciej Ślesicki
  • The Reaper (La Parka) – Gabriel Serra Arguello
  • White Earth – J. Christian Jense

[toggle title=”And the Oscar goes to”]The Reaper (La Parka) – Gabriel Serra Arguello (again totally guessing)[/toggle]

Best Short Film, Animated

  1. The Bigger Picture – Daisy Jacobs and Christopher Hees
  2. The Dam Keeper – Robert Kondo and Daisuke Tsutsumi
  3. Feast – Patrick Osborne and Kristina Reed
  4. Me and My Moulton – Torill Kove
  5. A Single Life – Joris Oprins

[toggle title=”And the Oscar goes to”]The Bigger Picture – Daisy Jacobs and Christopher Hees (not even a clue)[/toggle]

Best Short Film, Live Action

  • Aya – Oded Binnun and Mihal Brezis
  • Boogaloo and Graham – Michael Lennox and Ronan Blaney
  • Butter Lamp (La Lampe au beurre de yak) – Hu Wei and Julien Féret
  • Parvaneh – Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
  • The Phone Call – Mat Kirkby and James Lucas

[toggle title=”And the Oscar goes to”]Aya – Oded Binnun and Mihal Brezis (doesn’t get less clueless than this)[/toggle]

 

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.